דמי מפתח, דיירות מוגנת ודמי פינוי

דף הבית / שירותי המשרד / דמי מפתח, דיירות מוגנת ודמי פינוי

מהי שיטת הדיור הקרויה דמי מפתח ומה חשוב לדעת בעניינה?

 

שיטת הדיור הקרויה דמי מפתח הייתה פופולרית מאד לאחר קום המדינה והיא אפשרה לעולים חדשים שהגיעו ללא ממון רב, לרכוש דירה, תוך תשלום מופחת ולגור בה לאורך שנים רבות. בזכות אופציה זו התושבים רכשו דירות בגדלים שונים במרכזי הערים הגדולות כמו תל אביב, רמת גן, ירושלים וחיפה. הם שילמו לבעל הנכס או לדייר בנכס חלק מערכו של הנכס וכך נכנסו לגור בו כדיירים מוגנים. כיום דמי השכירות החודשיים שהדיירים משלמים הם מינוריים ביותר וערכם הוא ללא כל פרופורציה לערך הריאלי של דמי השכירות שמשלמים לדירת מגורים בסביבת הנכס.

 

דמי מפתח והתערבות נדרשת של שמאי מקרקעין

 

לא אחת נוצרים עימותים בין בעל הנכס שמעוניין שהדיירים יצאו מהדירה  אשר שווי דמי השכירות שלה עולה משנה לשנה וזאת כדי שהוא ישכיר אותה בשוק החופשי ותהיה לו הכנסה פאסיבית נורמטיבית. ולכן נדרשת לא אחת התערבות של שמאי דירות.

 

חוק הגנת הדייר

 

חוק הגנת הדייר מגן על השוכרים שחתמו על חוזה מגורים בדירת דמי מפתח ואינו מאפשר לבעלי הנכס להוציא אותם ללא תשלום דמי פינוי.

דייר שמעוניין לעזוב את הדירה ומציע דייר אחר במקומו חייב להודיע לבעל הבית ולקבל את אישורו לדייר המוצע ולתשלום דמי המפתח אשר מתחלק בין הדייר ובעל הבית ביחס של 60-40 בדרך כלל.

 

פינוי דייר מוגן

 

הדיירים המוגנים כיום משלמים סכום חודשי זניח שאינו בר השוואה לעלות המקובלת של שכר הדירה. כמו כן הם נהנים מהמטריה של החוק להגנת הדייר ולכן אין אפשרות להוציא אותם מהבית ללא תשלום דמי פינוי ראויים. בעל הנכס המוגן מאבד הכנסה פאסיבית בסכומים גבוהים בכל חודש.

 

דמי מפתח במרכז הארץ

 

בעיר תל אביב יפו קיימים נכסים רבים המוחזקים ע"י דיירים מוגנים ובמקרים רבים לאור מחלוקות בין בעלי הנכס לשוכרים, מגיע למקום שמאי מקרקעין בתל אביב, אשר בוחן את הנכס ומפיק דוח מפורט לגבי השווי שלו והתהליך שאפשר לבצע לצורך מכירת או פינוי הנכס. בכדי ליישב מחלוקות באופן מכובד ועל מנת ששני הצדדים יגיעו לפשרה הוגנת, תמיד מומלץ להיעזר בגורם מומחה שיוכל להעניק פתרון מיטבי לכל מקרה ומקרה.

מחפשים שמאית מקרקעין מקצועית, אמינה עם יחס אישי? התקשרו!

לקבלת מידע נוסף צרו קשר

    דמי מפתח

    תפריט נגישות

    למידע וייעוץ מקצועי