מכירת דירת ירושה בין אחים

דף הבית / שירותי המשרד / מכירת דירת ירושה בין אחים

מחלוקות שגוררות מכירת דירת ירושה בין אחים

 

אחים רבים מקבלים יחד דירה בירושה מהוריהם וזאת על פי הצוואה שנכתבה על ידם טרם מותם. יש משפחות שבהם האחים מסתדרים זה עם זה ומגיעים להסכמות בנושא השימוש בדירה. יש אפשרות למכור אותה ולחלק את התמורה בין האחים באופן שווה, או בשיטת חלוקה אחרת אשר רשומה בצוואה וזאת בהתאם לחוקי העיזבון. לחלופין הם יכולים להשכיר דירה זו וליהנות בכל חודש מהכנסה פאסיבית שתתחלק ביניהם. אופציה נוספת היא ששני האחים יגורו בה יחד או שאחד מהם יבחר לגור בסביבת מגורים זו ואילו האחר יעדיף לגור במקום אחר ולכן יקבל בכל חודש דמי שכירות קבועים מהאח אשר גר שם. כאשר הסכסוכים הם משמעותיים וקשה להגיע להסכמות, אין ברירה אלא לבצע מהלך של פירוק שיתוף בהסכמה. שמאי מקרקעין בוחן את ערכו של הנכס על פי הקריטריונים המקובלים, מיקומו של הנכס, גודלו ועוד. בהתאם לכך הוא מתווה את הדרך של מכירת דירת ירושה בין אחים.

 

לצורך חלוקה הוגנת אשר תואמת את הצוואה ואת צו הירושה, מוכרים את הדירה ומחלקים את התמורה בין כל האחים. אופציה נוספת היא שאחד מהאחים ירכוש את חלקם של האחים ו/או השותפים האחרים בנכס, תוך שמירה והקפדה על כללי הצוואה בעת חלוקת הירושה.

 

שמאי המקרקעין בוחן עלויות המיסוי במקרה של מכירת דירת ירושה בין אחים

 

אם מדובר בדירה שהועברה מההורים לילדיהם אשר זכאית לפטור, הם לא ישלמו מס בעת מכירת דירת ירושה בין אחים כיוון שבקונסטלציה זו קיים פטור מתשלום של מס שבח לאור העובדה שמדובר בהעברה של דירה ללא כל תמורה כספית בין האחים כיוון שזו דירה שניתנה להם בירושה. כאשר מבצעים מהלך זה כחלק מהליך חלוקת העיזבון לא יחול מס שבח ולא יחול מס רכישה.

לכן עדיף לבצע זאת בשלב זה ולא להמתין לשלב מאוחר יותר, כיוון שהדבר יגרור צורך בתשלום הן של מס רכישה לאח שרוכש את חלקי הנכס מאחיו והן של מס שבח עבור האחים שמוכרים את החלק שלהם לאחד האחים.

 

חשיבות הסיוע של שמאי המקרקעין בעת מכירת דירת ירושה בין אחים

 

חוקי המיסוי הם סבוכים ולכן אלו הם מהלכים שיש לבצע עבורם תכנון מוקדם וכך לשלם את המס החוקי, אך את הסכום הנמוך ביותר שהוא אפשרי. הגורם המוסמך ובעל הידע הרב ביותר בנישה זו הוא שמאי מקרקעין מיומן אשר עוסק בתחום זה שנים רבות ולכן מכיר את כל האפשרויות הקיימות. בהתאם לכל מקרה הוא מעריך מהי האסטרטגיה הנכונה ביותר, כדי ליצור עסקה כדאית בהיבט הפיננסי והמיסוי. המטרה של כל עסקת מכירת דירת ירושה בין אחים בסיוע של איש מקצוע מהשורה הראשונה היא ליצור חלוקה שווה, או חלוקה שתואמת את ההנחיות בצוואה ולחלק את הנכסים ואת הממון באופן הוגן כך שתהיה הלימה בין הרכוש או שווה הערך הכספי של כל אחד מהצדדים.

מחפשים שמאית מקרקעין מקצועית, אמינה עם יחס אישי? התקשרו!

לקבלת מידע נוסף צרו קשר
מכירת דירת ירושה בין אחים
למידע וייעוץ מקצועי