דף הבית / מוכרים או רוכשים משרדים? קחו שמאי מקרקעין

מוכרים או רוכשים משרדים? קחו שמאי מקרקעין

שמאי מקרקעין בעסקה מסחרית

גם בעיתות משבר ובתקופות לא יציבות במשק, שוק הנדל״ן ממשיך לשגשג והביקוש לנכסים למכירה והשכרה נמצא במגמת עלייה מתמדת. רבים מתקדמים למכירת או רכישת נכס פרטי/מסחרי באופן עצמאי ומנסים לחסוך כל הוצאה נוספת, אל מול העלויות וההוצאות הגבוהות ממילא של הנכס. בנוסף, אנשים רבים לא מבינים את חשיבותו של שמאי מקרקעין והערך המוסף בתהליך רכישת ומכירת נכס, ובמיוחד אם מדובר בעסקה גדולה של נכס מסחרי.

 

אם בוחנים את הנושא לעומק ומחשבים סיכונים, המחיר עלול להיות כבד. מכירת או רכישת חלל מסחרי כמו משרדים או מגדלי עסקים ללא בדיקה מעמיקה, הכנה מדוקדקת, ומעורבות של איש מקצוע מנוסה בתהליך כמו שמאי מקרקעין, יכולה להסתיים במפח נפש ונזק כלכלי לא קטן.

 

פערים בהערכת שווי הנכס, נכס משועבד, בעיות מיסוי, בניה לא חוקית, ליקויים וצרות נוספות, הן רק חלק מהבעיות שעלולות לצוץ, אם בחרתם בתהליך ללא ליווי מקצועי. 

מעורבות של שמאי מקרקעין במכירת או רכישת משרדים יכולה להשפיע על העסקה לכאן או לכאן, ויפה שעה אחת קודם.

לא רק במכירת או רכישת נכס עסקינן. גם במקרה של השכרת נכס מסחרי, כמו למשל חברת הייטק שמחפשת משרדים להשכרה בתל אביב. על אף שמדובר בשכירות ולא בעסקת רכישה, מומלץ להיעזר בשמאי מקרקעין לטובת הערכת כדאיות העסקה, ולא להתפתות לקבל החלטה על בסיס רושם ויזואלי ובדיקה שטחית.

 

שמאי מקרקעין – על שום מה?

תפקידו הראשון והבסיסי ביותר של שמאי מקרקעין הוא הערכת שווי הנכס. השמאי יבצע הערכה של הנכס בעזרת מקורות מידע שונים, נתוני השוואה של נכסים מקבילים ודומים, ויעריך הנתונים עם כלים נוספים העומדים לרשותו, על מנת לבחון את כדאיות העסקה.

בשלב הבדיקה, שמאי המקרקעין יצליב נתונים ממקורות ומאגרי מידע שונים וזאת בכדי לחשוף את כל המידע שיכול להיות רלוונטי לפני ביצוע פעולה עסקית ואסטרטגית עם הנכס, כמו מכירה או רכישת נכס. הבדיקה תתייחס למספר היבטים, ביניהם: 

ההיבט המשפטי ומצב רישום של הנכס והבניין, המצב התכנוני, זכויות בנייה, סקירת סביבת הנכס, בדיקת היתר בנייה, סטטוס ניהול התחזוקה בבניין ועלות דמי הניהול.

בסיום שלב הבדיקות והערכת שווי הנכס, שמאי המקרקעין מכין דו״ח מקיף על הנכס. הדו״ח הוא מסמך רשמי לכל דבר ויכול לשמש אתכם כאמצעי למשא ומתן בתהליך מכירת או רכישת הנכס, וגם אל מול רשות המיסים. אם העניינים מסתבכים ועולה הצורך, שמאי המקרקעין יכול גם ללוות אתכם בבית המשפט, שם תינתן לו האפשרות להופיע להשמיע את חוות דעתו המקצועית.

 

על מיסוי מקרקעין שמעתם?

תהליכי מכירת או רכישת משרד, או כל נכס, כרוכים בתשלום מיסים שונים, המתווספים לרשימת ההוצאות בעסקה. ישנן דרכים להעריך את תשלומי המיסים העתידיים ואף להפחית את התשלומים, רק שרובנו לא ממש מעורים ובקיאים בניואנסים ובשורות הקטנות.

גם כאן, שמאי מקרקעין מנוסה יכול לסייע בהערכת הוצאות המיסוי הכרוכות בעסקה, לבדוק זכאות להפחתת המיסים, ובאופן כללי השמאי יציג לכם תמונה כללית על כדאיות העסקה ביחד עם כל ההוצאות הנלוות, כבסיס לקבלת ההחלטה הנכונה לכם.

איך בוחרים שמאי מקרקעין?

בבואכם לבחור שמאי מקרקעין, חשוב שתכירו את הרקע והניסיון שלו בתחום השמאות ותוודאו שהוא מגיע עם ההסמכה הרלוונטית. שמאי מקרקעין מוסמך הוא שמאי הרשום בפנקס שמאי המקרקעין במועצת שמאי המקרקעין.
כדי להיות רשום בפנקס, על השמאי להיות בעל תואר ראשון לפחות, לסיים לימודי שמאות ומבחני מועצה וגם לעבור מסלול התמחות.

בנוסף, חשוב לבדוק מה הניסיון ותחום ההתמחות הספציפי שמביא איתו השמאי שעומד לפניכם, לקרוא המלצות וחוות דעת.

לסיכום, אם אתם מוכרים או רוכשים משרדים, אל תוותרו על שמאי מקרקעין בתהליך!


אודות המחבר
רועי נגר מנכ"ל של zuz יועצי נדל"ן,
חברת תיווך נדל"ן עסקי הנותנת מענה מקיף למעוניינים בהשכרות משרדים או ברכישתם.
אנו עובדים באזורי ביקוש בתל אביב, מתחם הבורסה ברמת גן ומתחם בסר בבני ברק.

רועי נגר | Roy Nagar 

zuz  יועצי נדל"ן

פלאפון 058-7657665

אימייל zuznadlan@gmail.com

אתר zuznadlan.co.il

 

 

 

 

חיפוש באתר
משרד שמאות מקרקעין - אירית ונונו
המשרד עוסק בתחומים שונים בעולם שמאות מקרקעין.

שלונסקי 43, תל אביב
052-2873702

השאירו פרטים ליצירת קשר

למידע וייעוץ מקצועי