דף הבית / שמאי בתחום מקרקעין – מה תפקידו ומתי נצטרך אותו

שמאי בתחום מקרקעין – מה תפקידו ומתי נצטרך אותו

בעניינים שונים הקשורים למקרקעין כמו מכירה או קנייה של נכס נעזרים באנשי מקצוע כמו עו"ד המתמחה בתחום זה, יועץ משכנתאות וגם שמאי בתחום מקרקעין – מה תפקידו ומתי נצטרך אותו.

שמאי מקרקעין

שמאי בתחום מקרקעין ובחירה של דירה בצפון

תנופת הבנייה בצפון מובילה לקוחות רבים לראות מיזמים חדשים שנבנים בערים השונות בצפון כדי לרכוש את דירת החלומות שלהם. אם הם מחפשים דירות חדשות למכירה במגדל העמק הם רואים את האופציות שקיימות בשכונות השונות, במרכז העיר ובשכונות החדשות שלה.

ההתלבטות איזו דירה לרכוש היא לעיתים מורכבת והפרמטרים החשובים בעת קבלת ההחלטה נובעים מהצורך בנכס בגודל מסוים על פי כמות הילדים במשפחה, הצורך בחדר עבודה, הרצון לגור בדירה שממוקמת בגובה רב, או לחלופין הרצון לגור בדירת גן.

לאחר שהלקוחות בוחנים את כל האופציות ועל פי גודלן של הדירות והעלות של כל אחת מהן, הם מקבלים החלטה שתואמת את האפשרויות הכספיות שלהם. ברוב המקרים המשפחות נעזרות בקבלת משכנתא מהבנק כדי שיוכלו לשלם את מלוא הערך של הדירה ולאחר מכן מגיע שמאי  בתחום מקרקעין להערכת הנכס.

בקשה לקבלת משכנתא

הדרך הנכונה לקבלת הלוואה עבור רכישת דירה יד שנייה, היא בסיוע של יועץ משכנתאות מומחה וזאת לאור העובדה שמדובר בהליך מורכב שכרוך בהרבה מאד כסף.

אחת מהמטלות שיש לבצע במסגרת המשכנתא הוא זימון של שמאי מקרקעין כדי שיאמוד את ערך הדירה. לאור המומחיות שלו בתחום זה הוא מכין דוח מפורט ובו מידע על העיר בה ממוקמת הדירה, שכונת המגורים ומיקומה בסולם הסוציואקונומי, מצבה הפיזי של הדירה עצמה, השטח שלה, כמה חדרים קיימים בה, כמה חדרי אמבטיה, הנראות של המטבח, מצב התשתיות ונתונים רבים נוספים.

בהתאם לכל הפרמטרים הללו יופק דוח שמופיע בו הערך של הדירה הספציפית לפי מחירי השוק. בהתאם לערך זה, הבנק למשכנתאות יאשר את סכום המשכנתא שמבקש הלקוח, או לחלופין יאשר סכום נמוך יותר.

דוח של שמאי בתחום מקרקעין לקראת מכירת דירה

אדם שיש ברשותו נכס כמו בית או דירה ומעוניין למכור אותו, לא יודע את השווי האמיתי שלו וזאת לאור העליות התכופות במחירי הנכסים בישראל. בעל הנכס מעוניין למכור את הבית במחיר הגבוה ביותר שאפשרי ולכן הוא מזמין דוח שמאי בתחום מקרקעין שיקבע ערך זה.

השמאי בוחן את סביבת המגורים וגם את הדירה עצמה, אם מדובר בדירה משופצת ומעוצבת או מדובר בדירה ישנה, אשר לא הושקע בה ממון כלל. מעבר לגודלה הפיזי של הדירה, בוחן שמאי המקרקעין את המחירים שבהם נמכרו דירות זהות או דומות ברחוב זה, או בסביבה הקרובה. בהתאם לכל הנתונים הללו, כאשר לכל אחד מהם יש משקל אחר בתחשיב הכללי, השמאי רושם סכום ספציפי שהוא הערך של הנכס. בהתאם לכך המוכר יציע את הנכס למכירה במחיר המכירה שהציע השמאי.

 

 

חיפוש באתר
משרד שמאות מקרקעין - אירית ונונו
המשרד עוסק בתחומים שונים בעולם שמאות מקרקעין.

שלונסקי 43, תל אביב
052-2873702

השאירו פרטים ליצירת קשר

למידע וייעוץ מקצועי